Kā kontrolēt savus tēriņus?

kredītsViens no lielākajiem mūsdienu cilvēka pārbaudījumiem ir pretošanās veikalu neskaitāmo piedāvāto preču iegādei. Arī tirdzniecības centriem un pašiem veikaliem ir savas shēmas un taktikas, kā veicināt to, lai klienti iegādātos lietas biežāk un vairāk. Ja nevēlies sagādātāt pats sev galvassāpes, tad mēģini pieturēties pie dažiem vienkāršiem padomiem.

Veido iepirkumu sarakstus un pieturies pie tiem

Lai turētos pretim kārdinošām, bet nevajadzīgām precēm, pirms došanās iepirkties sastādi iepirkumu sarakstu un stingri pieturies pie tā. 

Pirms došanās pie kases, pārskati paņemtās preces

Ja nu tomēr esi ielicis pirkuma grozā arī ko neplānotu, jo tas attiecīgajā brīdī šķitis nepieciešams, pirms došanās pie kases rūpīgi pārcilā katru groziņā ielikto preci un izvērtē, vai Tev tā tiešām nepieciešama.

Neej uz veikalu nepaēdis

Pirms došanās uz veikalu noteikti paēd vai vismaz uzkod kādu našķi. Izsalkuma sajūta var Tev likt iegādāties nevajadzīgi daudz ēdiena, kurš var izrādīties lieks. 

Izstrādā budžetu katrai iepirkšanās reizei 

Atkarībā no savām vēlmēm un iespējām atlicini noteiktu summu, ko esi gatavs iztērēt par, piemēram, pārtiku vai apģērbu. Summu vari noteikt dienas, nedēļas vai pat mēneša ietvaros. 

Nepērc lietas tikai tāpēc, ka tām ir atlaide

Atlaižu kārdinājumam pretoties ir īpaši grūti. Kad lielveikalos sākas atlaides līdz 50 un vairāk procentiem, tā neviļus mūsu pirkumu groziņš piepildās līdz pat augšai. Lai gan preces ar atlaidēm ir ievērojami nocenotas, tomēr pajautā sev, vai Tev šo preci tiešām vajag. 

Veido iekrājumus

Saņemot algu, noteiktu tās daļu ieskaiti citā savā bankas kontā. Šādi Tu regulāri papildināsi savus iekrājumus un iemācīsies tērēt tieši tik daudz, cik tev vajadzīgs. Laika gaitā summu, ko ieskaiti citā kontā, vari palielināt, lai tēriņus maksimāli samazinātu uz tādiem, kuri ir nepieciešami, nevis radušies mirkļa iespaidā.

Iepērcies retāk, bet pamatīgāk

Tu būtu pārsteigts uzzinot, cik daudz naudas iztērē sīkiem un nevajadzīgiem pirkumiem. Labāk uz veikalu dodies, piemēram, reizi vai divas nedēļā, bet šajās reizēs iepērcies pamatīgāk un pārdomātāk. 

Krāj čekus un pārskati tos

Ja iepērcies retāk, tad tas būs vieglāk izdarāms. Ja biežāk, tad redzēsi, cik naudas tērēts sīkiem našķiem. Katras mēneša beigās pārskati čekus, saskaiti to summu un secini, cik liela daļa pirkumu patiesībā nebija vajadzīgi. Redzot konkrētus skaitļus, Tu vari veidot savu mēneša budžetu pirkumiem un mēģināt to nepārsniegt.

Maksā skaidrā naudā

Veicot norēķinus ar bankas karti, mēs zaudējam naudas izjūtu. Kad norēķini notiek skaidrā naudā, smadzenes labāk uztvers iztērētās naudas daudzumu un mēs sāksim domāt par iespējām iepirkties gudrāk.

Netaupi uz kvalitāti

Ne velti ir teiciens, ka skopais maksā divreiz. Labāk izvēlēties kvalitatīvākas, bet dārgākas mēbeles, sadzīves tehniku, matraci un ārsta pakalpojumus, lai ilgtermiņā nepārmaksātu par šīm lietām. Ja brīvu līdzekļu tomēr šobrīd nav, jo gadījies samaksāt par ko neparedzētu, bet ir nepieciešamība pēc šīm lietām tieši tagad, palīgā var nākt kredīts. Jāaizņemas atbildīgi, izvērtējot savu iespēju atmaksāt kredītu!