Kā saprast, cik daudz naudas varu ietaupīt?

kreditlinijasBieži vien, veicot neapdomīgus vai neplānotus pirkumus, var nonākt finanšu problēmās. Tāpat arī gadījumos, kad mēneša finanses nav gana rūpīgi plānotas, var nākties zvanīt draugiem vai radiniekiem ar lūgumu pēc palīdzības. Tikai retais saprot, ka šo situāciju var veiksmīgi izlabot, līdzsvarojot budžetu un veidojot iekrājumus. Protams, iekrājumi neveidosies paši no sevis, lai tos veidotu, jāpārskata savi naudas tērēšanas paradumi, jāvec izdevumu un ienākumu uzskaite un jāiemācās par prioritārām izvēlēties vajadzības nevis vēlmes. Kādi vienkārši paņēmieni mainīs Tavus tērēšanas ieradumus un iemācīs ietaupīt, par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

  • Nosaki prioritiātes. Uzreiz pēc plānoto ienākumu saņemšanas, aprēķini, cik no tiem jāatvēl neatliekamajiem maksājumiem, piemēram, dzīvokļa īrei, komunālajiem, telekomunikāciju un interneta maksājumiem. Šie maksājumi ir uzskatāmi par prioritāriem tādēļ, ka nodrošina Tev jumtu virs galvas un visas nepieciešamās ērtības, bez kurām ikdiena nu jau vairs nav iedomājama. Šie maksājumi jāveic vispirms un tikai tad iegūsi konkrētu brīvo naudas līdzekļu daudzumu, lai nodrošinātu sev iztikšanu līdz nākamajiem paredzamajiem ienākumiem. Pie prioritārajiem maksājumiem pieder arī kredītmaksājumi, piemēram, gadījumos, kad lielāku mērķu sasniegšanai tikusi ņemta kredītlīnija šeit vai patēriņa kredīts.
  • Pieraksti visus izdevumus. Lai būtu vieglāk pārskatīt līdzekļu apjomu un sadalītu to pa nedēļām tā, lai nerastos iztrūkums, ievies ienākumu un izdevumu pierakstu kladi. Katrai izdevumu iedaļai pieraksti klāt datumu, lai zinātu, kad un kādā apmērā konkrētā kategorijā ir izdoti līdzekļi. Labs līdzeklis kā kompakti aplūkot visus savus mēneša izdevumus ir iepirkumu čeku saglabāšana. Šādā veidā ērtāk un pārskatāmāk varēsi tos sakārtot pa izdevumu kategorijām, piemēram, degvielas, pārtikas, apģērba iegādes izdevumi. Ja kadā kategorijā krietni pārtērē, savākto iepirkumu čeku apjoms un kopsumma to apliecinās un vieglāk varēsi aplēst sfēras, kurās ar līdzekļiem vajadzētu apieties taupīgāk.
  • Maini iepirkšanās paradumus. Arī pārskatot un mainot savus iepirkšanās paradumus, var būtiski ietaupīt. Pirms došanās uz veikalu vienmēr sastādi iepirkumu sarakstu un neatkāpies no tā arī iepirkšanās laikā, lai cik vilinošas akcijas arī neredzi veikalu plauktos. Viena no lielākajām finansiālajām kļūdām ir ļaušanās impulsīvajiem jeb spontānajiem pirkumiem. Lai no tiem izvairītos, ļoti svarīgi ir pieturēties pie iepriekš plānotā. Varbūt Tev šķitīs, ka kāds lieks nieks iepirkumu ratiņos neko dižu nenodarīs mēneša budžetam, tomēr, lai sasniegtu mērķi, jābūt taupīgam arī sīkumos!  Ja nepieciešams, galvā sarēķini, cik mēnesi izmaksātu šāds neplānots pirkums, ja Tu veiktu to katru dienu. Summa var pārsteigt, vai ne?
    Tāpat nebūtu ieteicams doties uz lielveikalu tikai pastaigas pēc, sezonas izpārdošanas un akcijas var būt izstrādātas tik vilinoši, ka tām pretoties var būt teju neiespējami. Tāpēc, pirms došanās uz veikalu, pārliecinies, ka iepiršanās patiešām ir nepieciešama. Lai nodrošinātos pret ļaušanos impulsīvajiem pirkumiem, uz veikalu ieteicams ņemt līdzi tieši tik naudas līdzekļu, cik pirkumiem kopsummā nepieciešams. Par ietaupījumu, kas šādā veidā veidosies, mēneša beigās būsi patīkami pārsteigts.