Kādēļ budžeta veidošana ir tik svarīga?

patēriņa kredīts bez ķīlasPlānot budžetu nozīmē veidot plānu tam, kā Tu tērēsi savus ienākumus. Šis plāns ir budžets. Iespējams, ka konkrēto jēdzienu esi dzirdējis valdības budžeta kontekstā, taču tas var attiekties uz dažādām jomām, tai skaitā, personīgajām finansēm. Neatkarīgi no tā, cik Tu pelni, ir nepieciešama budžeta veidošana, jo tā palīdz noskaidrot, vai Tev ir pietiekami daudz naudas, lai īstenotu savas ieceres.

Budžeta veidošanu var saukt arī par izdevumu un ienākumu līdzsvarošanas procesu. Viena no lielākajām problēmām, ar kuru sastopas daudzi cilvēki ir tā, ka viņu izdevumi pārsniedz ienākumus. Tas nozīmē, ka šie cilvēki agri vai vēlu nonāk finansiālās grūtībās, nespējot izdzīvot no algas līdz algai. Un tas savukārt rada vajadzību aizņemties. Protams, patēriņa kredīts bez ķīlas arī var būt noderīgs, piemēram, ja nepieciešama jauna sadzīves tehnika, jāveic remonts mājoklī vai arī jālabo auto. Taču pirms aizņemšanās ir jāņem vērā tas, vai spēsi aizdevumu atmaksāt laikā.

Ja Tev nav pietiekami daudz naudas, lai īstenotu visas iecerētās idejas, ir pienācis brīdis sākt plānot, noteikt prioritātes, kā arī koncentrēties uz saviem finanšu līdzekļiem no cita skatupunkta.

Kādēļ ir tik svarīgi veidot budžetu?

Tā kā budžets ļauj Tev izveidot naudas tērēšanas plānu, Tu vari pārliecināties par to, ka vienmēr atradīsi līdzekļus savu ideju realizēšanai esošā budžeta ietvaros. Sekošana savam tēriņu plānam palīdzēs Tev arī tikt galā ar finanšu saistībām, ja Tev tādas šobrīd ir.

Kā ar budžeta prognozēšanu nākotnei?

Pēc tam, kad būsi izveidojis savu pirmo budžeta plānu un sācis to ievērot, redzēsi pirmo progresu. Un tas ir ļoti svarīgi, jo vizuāli pierādījumi tam, ka Tavs budžets darbojas, motivēs Tevi turpināt iesākto. Atceries, ka budžeta plānošanu vari veikt ne tikai turpmākajam mēnesim, bet arī pusgadam un gadam.

Ņem vērā, ka lielai daļai no mums ir gan īstermiņa, gan ilgtermiņa mērķi, uz kuriem koncentrēties. Jo ilgākā laika posmā uz priekšu Tu plānosi budžetu, jo vieglāk Tu varēsi paredzēt savu finansiālo situāciju. Protams, vienmēr jārēķinās ar to, ka var rasties arī neplānotas situācijas, taču, ja laicīgi būsi veidojis iekrājumus, par to tik ļoti uztraukties nevajadzēs.

Budžeta plānošana uz priekšu ilgtermiņā arī palīdzēs Tev paredzēt, cik daudz naudas Tu varētu mēģināt iekrāt ceļojumam, jaunam auto vai kādam citam svarīgam mērķim. Protams, ne mazāk svarīgi ir arī censties veidot realitātei pietuvinātu budžetu, ko Tu vari realizēt, pretējā gadījumā finanšu plānošanai īsti nebūs jēgas. Ja nepieciešams, konsultējies ar tuviniekiem, draugiem vai finanšu speciālistiem, kas Tev ieteiks labāko veidu, kā kontrolēt savu naudas plūsmu.