Dažādas lāpstas, kas atvieglo ne vien dārza darbus, bet arī atrod citus pielietojumus

dažādas lāpstas

Sens latviešu teiciens saka: “Kas citam bedri rok, tam acīm redzot ir lāpsta”. Kā arī: “Ja redzi, ka kāds tev rok bedri, netraucē, vēlāk ierīkosi sev baseinu”. Bet ko darīt, ja neviens bedri nerok, baseins ir ieplānots, bet darbarīku nav? Jādodas noskaidrot, kāda būs vispiemērotākā tieši šādiem darbiem un jāatrod, kur to visveiksmīgāk iegādāties.

Šķiet, ka dažādās lāpstas jau nav nekāda raķešu zinātne un noteikti atrast pareizo mums izdosies pat neiespringstot, bet ieejot veikalā attopamies pie garas ailes, kas visa piekrauta ar visdažādākā veida modeļiem, kam ir visdažādākie pielietojumi. Kantainas, apaļas, smailas un platas, kam īsti tās domātas un kā zināt vai esam izvēlējušies pareizo. Dārza uzrakšanai vispiemērotākais būs darbarīks tieši ar šādu nosaukumu “Dārza lāpsta”, to viegli atšķirt pēc formas. Darba rīka galā redzama trijstūra forma, kas pāriet šaurā kvadrātā. Šī specifiskā forma ļauj viegli iedurt to zemē un uzrakt dārzu nepieliekot liekas pūles. Ja augsne tomēr ir pārāk cieta, iespējams ir vērts apdomāt arī kapļa iegādi un to vispirms uzirdināt.

Dārza uzrakšanai paredzētajai līdzīga ir sapiera lāpsta, pēc formas tās ir gandrīz vienāda. Otrā ir mazliet asāka, bet kāts šim specifiskajam veidam vienmēr ir īsāks. Šī ir domāta, lai uzraktu dārzu vai dobi esot tupus pozā, piemēram ravējot vai arī rokot nelielas bedrītes, lai tajās iestādītu ziedus vai citus nelielus augus, kam nepieciešama samērā dziļa stādīšana. Smagām un akmeņainām augsnēm vislabāk noderēs darbarīks ar metāla kātu, kas neļaus tām pie pārlieku liela spiediena pārlūzt.

Ziemas priekiem, jeb brīžiem, kad jātiek ārā no pagalma būs noderīga plastmasas sniega lāpsta, kas ir viegla, lai veiksmīgāk varētu pārnest lielāku sniega svaru un bez piepūles to varētu slidināt pa sniega virsmu. Ir pieejamas arī sniega šķūres jumtiem, kas atgādina grābekļus, tomēr tās ir viengabalainas un ļauj nošķūrēt lieko sniegu no jumta. Metāla lāpsta ar uzlocītām malām būs piemērota ogļu pārnešanai. Tā ir izmantojama gan krāšņu tīrīšanā, gan vajadzības gadījumā ogļu pārvietošanā no ugunskura uz grilu vai citām izdarībām.

Lai gan dzirdot vārdu “Lāpsta”, parasti iztēlojamies visparastāko dārza rīku, veidi ir daudz un dažādi, tie katrs paredzēti citam nolūkam, tomēr, ja nu mājās ir vien dārza darbarīks, to iespējams veiksmīgi izmantot arī citos veidos.