4 lietas, kas Tev jāzina par personīgo finanšu pārvaldīšanu

kredīti un budžeta plānošanaVai Tu kādreiz esi domājis, ka nenāktu par sliktu iemācīties kaut ko vairāk par personīgo finanšu pārvaldīšanu? Galu galā taču nav svarīgi, kur Tu atrodies savā finanšu ceļojumā, vienmēr ir tik daudz, ko mācīties.

Lai arī tāpat kā citās jomās, arī šajā stratēģijas un risinājumi mēdz atšķirties, tomēr ir dažas pamatpatiesības, kas ir finanšu pārvaldīšanas pamatā.

Finansiālie mērķi

Pats pirmais solis ir finansiālo mērķu izvirzīšana. Kas ir tās lietas, ko Tu vēlētos sasniegt? Kādā veidā Tu vēlētos uzlabot savu finansiālo situāciju?

Turklāt šos mērķus sasniegt būs daudz vieglāk, ja tam būs noteikts termiņš. Piemēram, Tavs mērķis varētu būt nolikt 50 eiro ik mēnesi, lai nākamajā atvaļinājumā dotos savā sapņu ceļojumā. Tas ir gudrs, konkrēts un reāls mērķis ar noteiktu termiņu, tieši tādēļ tam ir lielas izredzes realizēties.

Kad esi izvēlējies mērķus, kurus vēlies sasniegt, sakārto tos prioritārā secībā. Kuri ir steidzamākie un svarīgākie, bet kuru īstenošana var mazliet pagaidīt?  Pārliecinies, ka katram no tiem ir noteikts termiņš. Un, protams, neaizmirsti sekot līdzi progresam.

Naudas tērēšanas ieradumi

Tagad, kad Tev ir skaidri mērķi, ko vēlies sasniegt, nākamais uzdevums ir saprast, kur dabūt naudu, lai tos sasniegtu? Lai rastu atbildi uz šo jautājumu, jāgūst skaidrs priekšstats par līdzšinējiem naudas tērēšanas paradumiem. Velti laiku, lai saprastu, kam Tu tērē savu naudu un kādas korekcijas naudas tērēšanas plānā vajadzētu ieviest.

Taču, lai saprastu reālo situāciju, jābūt maksimāli godīgam. Protams, tas ne vienmēr ērti un vienkārši, taču tikai tādā veidā var saprast savas līdzšinējās kļūdas un tās izlabot.

Visus tēriņus vajadzētu ierindot vairākās kategorijās – obligātie maksājumi, vajadzības un ekstra izdevumi, bez kuriem var iztikt. Piemēram, obligātie tēriņi ir maksājumi par mājokli un komunālie maksājumi. Ja ir noformēti kredīti, arī tos jāskaita šajā kategorijā. Pie vajadzībām jāskaita tādi izdevumi kā pārtikas un apģērba iegāde.

Ņem vērā, ka šajā kategorijā ierindotos izdevumus samazināt ir visai vienkārši – piemēram, mazāk dodoties uz kafejnīcām un vairāk ēdot mājās, pārtikas tēriņus ievērojami samazināsi. Ietaupīt vari arī pērkot apģērbu un citas vajadzīgas lietas – salīdzini cenas, atrodi izdevīgākos risinājumus un vienmēr izvērtē cenas un kvalitātes attiecību.

Trešajā kategorijā ierindojas visi tie izdevumi, bez kuriem itin labi var iztikt – kafijas dzeršana pa ceļam uz darbu, skaistumkopšanas salonu apmeklējums, žurnālu iegāde. Protams, tas viss sniedz zināmu komfortu un, iespējams, no tā nav jāatsakās pavisam, taču to ierobežošana var palīdzēt ‘’atrast’’ naudas līdzekļus, ko novirzīt nozīmīgāku plānu īstenošanai.

Budžeta plāna izveide

Kad esi sapratis savus ieradumus un vēlamās korekcijas, izveido jauno budžeta plānu, sadalot izdevumus pa atsevišķām kategorijām. Plānam jābūt reālam un tajā jāiekļauj visi izdevumi. Atceries, ka plāna izveides mērķis ir palīdzēt saglabāt finansiālo stabilitāti un īstenot mērķus, tādēļ izveido to atbilstoši savām vajadzībām un dzīvesveidam.

Izglītošanās

Lai nepazaudētu motivāciju pusceļā un sasniegtu gan šos, gan visus pārējos mērķus, turpini izglītoties finanšu jomā. Šobrīd iespējas ir nudien plašas – daudzveidīgi interneta resursi, semināri, kā arī grāmatas par šo tēmu palīdzēs pieņemt arvien gudrākus finanšu lēmumus un sasniegt jaunas virsotnes.

Esi gudrs, radošs un parūpējies par motivāciju ilgtermiņā – tad arī finansiālos mērķus sasniegt būs daudz vienkāršāk.