Ar kādiem auto brauc latvieši?

 

kredīts auto iegādeiAutobraucēju paliek arvien vairāk. Neesat pamanījuši? Pilsētā arvien vairāk sastrēgumu, arvien ilgāku laiku, un ne tikai galvas pilsētā vien – arī citās Latvijas pilsētās pēcpusdienās, kad visi steidzas mājās no darba, varam novērot vismaz nelielus, bet auto virknējumu sastrēgumus!

Tas nozīmē vien to, ka arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju ir auto īpašnieki. Turklāt bieži vien var novērot, ka vienas ģimenes ietvaros auto skaits aug – ja ģimenē ir divi, trīs cilvēki, ir arī vismaz divi vai pat trīs auto, lai nenāktos dalīt vienu – kopīgo! Šajā gadā jauno auto skaits Latvijā audzis, kļūstot par vienu no lielākajiem Eiropas valstu vidū.

Tiesa, pētot un aplūkojot datus, kādus auto visbiežāk iegādājas Latvijas iedzīvotāji – tie nāk no lietoto auto tirgus! Divas trešdaļas no visiem Latvijā reģistrētajiem privātajiem auto ir vismaz 10 un vairāk gadus veci. Nu atliek vien ielūkoties sludinājumu portālu vietnēs, auto sadaļā (gan pirkt, gan pārdot sadaļās), lai pārliecinātos, ka lietoto auto tirgus arī privātajā segmentā ir ļoti liels!

Lietoti auto ir lētāki, nekā auto no salona, ko visbiežāk arī var atļauties vidējais Latvijas iedzīvotājs. Protams, pērkot lietotu auto pastāv daudz lielāks risks, ka nopirksim tādu, kur nāksies ieguldīt papildus naudas summas (turklāt var gadīties, ka ieguldījums būs liels).

Nesen, pētot dažādus piedāvājumus lietoto auto tirgū, ne tikai Latvijas, bet arī Lietuvas tirgū ielūkojoties, nācās secināt, ka, lai gan izvēle ir ļoti plaša (piedāvājumu ziņā), „ņemt ko” tā nopietni ir maz. Ja gribas atrast labu lietotu auto, kas kalpos ilgtermiņā un neprasīs nesaprātīgus papildus ieguldījumus, pameklēt vajag nopietni, rūpīgi un diezgan ilgi. Turklāt, šeit vēl klāt nāk faktors – cenu kategorija.

Katrs varam atļauties tikai tik daudz tērēt par auto, cik varam. Arī tad ja ņemam kādu kredītu auto iegādei – varam paņemt kredītā, pirmkārt, tikai tik, cik aizdevējs dos, un, otrkārt, tikai tik, cik saprātīgi izrēķinot, saprotam, varēsim arī atdot, kaut vai veicot ikmēneša maksājumus.

Izskatot sludinājumu portālus, atrodot tos „brīnumainos” auto, kas atbilst visām mūsu prasībām un „atzīmējas” visās kategorijās – cena, marka, nobraukums, gads, patēriņš, degviela vai benzīns, un vēl citās kategorijās, kas nu kuram svarīgs – nākas apzvanīt visus pārdevējus un doties apskatīt noskatītos auto „dzīvajā”. Tas, pirmkārt, prasa laiku.

Otrkārt – tiem, kas vismaz reizi braukājuši skatīt šādi auto, pēc sludinājumiem, zina, ka labi ja viena no desmit būs tāda, kas mūsu skatījumā būs „ņemama”. Bieži gadās tā, ka aizbraucot apskatīt auto pie pircēja, saprotam – sludinājuma apraksts patiesībā ir tālu no reālā mašīnas izskata.

Tiesa, ir arī otras galējības varianti – tie, kas mēģina iegādāties lietotus auto, zinot, ka tas ir viss, ko viņi var atļauties savā cenu kategorijā, sagaida no tiem pārāk daudz. Ar to, savukārt, sastopas auto pārdevēji – atbrauc potenciālais pircējs skatīt auto, un sākas diskusijas par katru sīkāko auto nepilnību, līdz nelielām skrambām un sīkām salona nepilnībām. Veids, kā „nosist cenu”.

Nekad, pērkot lietotu auto, nevaram gaidīt, ka tas būs ideālā stadijā – kā no auto salona. Jo ja vēlamies vizuālo ideālu, jādodas uz salonu. Tiesa, tas negarantē tehnisko ideālu, jo ar auto, reizēm, kā ar bitēm, nekad nevar zināt, kas īsti tam „vēderā”.

Kā pēdējo aplūkojot tehnisko „kārtību” lietotā transportlīdzeklī un jaunā – pērkot jaunu transportlīdzekli no salona, rēķināmies, ka vismaz pāris gadus nenāksies tajā ieguldīt papildus summas (vismaz ne remontā, ja tas nav CSN izraisīts). Tomēr arī jaunajiem salona auto gadās ķibeles (te gan varam cerēt uz garantijas remontiem, KASKO, kas parasti tiek iegādāti jaunajiem auto un tā tālāk).

Toties pērkot lietotu auto, par tehnisko problēmu iespējām, pilnībā neko nezinām un tad tā ir teju „laimes spēle”. Cik uzticamies pārdevējam, kādas ir mūsu pašu spējas noteikt auto tehnisko stāvokli un tā tālāk. Ne reti dzirdēts, ka lietota auto pircējs gada vai divu laikā iegulda auto remontos tikpat lielu summu kā pats auto, ja ne divreiz vairāk – tas, lūk, skaitīsies neveiksmīgs lietota auto pirkums. Tiesa – tas atkarīgs arī no tā, kādā summā lietotais auto pirkts!