Ko darīt, lai gultas veļas komplekti kalpotu ilgāk?

gultas veļas komplektiSvarīgākā lieta, kas jāatceras, ja vēlaties, lai jūsu gultas veļas komplekti pēc iespējas ilgāk saglabātu sākotnējo izskatu un struktūru, ir atbilstoša kopšana. Pareiza mazgāšana, žāvēšana, gludināšana un uzglabāšana prasa ne tikai pacietību, bet arī zināšanas.

Viens no izplatītākajiem mītiem par gultas veļas komplektu kopšanu ir saistīts ar to mazgāšanu – joprojām daudzi cilvēki uzskata, ka, uzstādot pēc iespējas augstāku ūdens temperatūru, gultas veļa tiks izmazgāta labāk. Tomēr jāņem vērā, ka mūsdienās audumu daudzveidība ir plaša, un katrs no tiem prasa atšķirīgu kopšanu, tostarp arī mazgāšanas līdzekļu izmantošanu un temperatūras regulēšanu.

Ne vienmēr viss gultas veļas komplekts jāmazgā vienlīdz bieži. Piemēram, spilvendrānas var mainīt katru nedēļu, bet palagu un segas pārvalku siltajā sezonā var mazgāt reizi nedēļā, bet ziemā – reizi divās. Protams, mazgāšanas biežums jāizvērtē individuāli. Kad iegādājaties jaunu gultas veļas komplektu, vispirms izpētiet tam pievienoto instrukciju, kur būs norādīts, kādā temperatūrā mazgāt audumu, vai to drīkst likt veļas žāvētājā utt. Ņemiet vērā, ka, izvēloties dārgākus materiālus, piemēram, zīdu, būs nepieciešama īpaša kopšana. Tikko iegādātu gultas veļas komplektu pirms lietošanas ir jāizmazgā, lai atbrīvotos no putekļiem un citām vielām, kas audumā nonākušas šūšanas cehā. Mazgāšana jāveic, izvēršot pārvalkus ar iekšpusi uz āru, kā arī jāaiztaisa visas aizdares.

Ja gultas veļa ir baltā krāsā, maksimālā ūdens temperatūru, kuru ieteicams izvēlēties, ir 60oC savukārt krāsainai veļai piemērotāki būs 40oC. Mūsdienās iespējams iegādāties dažādus mazgāšanas līdzekļus, kas piemēroti baltiem un krāsainiem audumiem, turklāt tie pietiekami efektīvu rezultātu sniedz arī salīdzinoši zemā temperatūrā.

Lai gultas veļa tiktu labi izmazgāta, kā arī kārtīgi izskalota, veļas mašīnu ieteicams piepildīt līdz pusei. Pārblīvētā veļas mašīnā drēbes netiks kvalitatīvi izmazgātas, bet pārāk tukšā tās tiks vairāk bojātas.

Ja vēlaties, lai drēbes vai gultas veļa saglabātu savu formu un izskatu, izlieciet tās žāvēties uzreiz pēc mazgāšanas. Žāvētāja izmantošanā esiet uzmanīgi, jo ir audumi, kas nav piemēroti šādām ierīcēm. Ja vasaras laikā žāvējat drēbes svaigā gaisā, ņemiet vērā, ka saule var izbalināt krāsainus audumus savukārt baltos tā var padarīt iedzeltenus.

Tiem, kuri dod priekšroku gultas veļas gludināšanai, jāņem vērā, ka to nevajadzētu darīt pārāk bieži. Lai sasniegtu labāku rezultātu, gludiniet mazliet mirtus audumus, noregulējot attiecīgo temperatūru. Kokvilnai tā parasti ir līdz 150oC, bet linam – līdz 200oC.

Gultas veļu vislabāk uzglabāt kārtīgi salocītu skapī vai tam paredzētā atvilktnē/plauktā/kastē. Pārliecinieties, ka skapī neiekļūst mitrums.

Skaista gultas veļa ne tikai palīdz radīt atbilstošu atmosfēru guļamistabā, bet arī uzlabo miegu, tādēļ ir vērts papūlēties, lai tā tik ātri nezaudētu savu kvalitāti.