Zobakmens? Kā tas vispār veidojas?

adentaSlikta elpa, uz zobiem redzams sacietējis, dzeltenīgs aplikums – šīs pazīmes liecina pat vienu – izveidojies zobakmens. Šī ir nopietna problēma, un lai to atrisinātu, nekavējoties jādodas pie zobu higiēnista.

Kad ikdienā uzņemam pārtiku un šķidrumus, uz mūsu zobiem uzkrājas mīkstais aplikums. Ja tas netiek laicīgi notīrīts, pēc diennakts siekalu iedarbībā aplikums kļūst arvien cietāks. Aplikumam attīstoties, ar to “aizaug” par zobu starpas, kā rezultātā rodas smaganu iekaisums, asiņošana un pietūkums. Iekaisumam attīstoties, veidojas tā saucamās smaganu “kabatas”, smaganas atkāpjas no zobiem, bet aplikums sāk pūt un radīt ļoti nepatīkamu smaku.

Pirmā vieta, kur visbiežāk sāk veidoties zobakmens, ir apakšžokļa priekšējie zobi. To tuvumā atrodas siekalu izvadkanāli.

Zobakmenim ir divi veidi: Virssmaganu zobakmens – tas ir gaiši dzeltenīgā krāsā un uzkrājas smaganu virspusē. Savukārt zemsmaganu zobakmens ir daudz cietāks, var pat būt ļoti tumšā krāsā. Šis zobakmens pakāpeniski noārda saites, kas notur zobu žokļa kaulā. Tā rezultātā zobi kļūst kustīgi un sāk izkrist.

Ir cilvēki, kam zobakmens veidojas pastiprinātāk

Parasti tas notiek cilvēkiem, kuru siekalās ir vairāk minerālvielu. Zobārsti secinājuši, ka pacientiem, kuru siekalās ir lielāka minerālvielu koncentrācija, retāk bojājas zobi, bet ātrāk attīstās zobakmens un otrādāk. Tāpat mēdzot būt gadījumi, kad jau mazu bērnu zobu veselība ir sabojāta, jo divu gadu vecumā uz zobiem izveidojies zobakmens. Turklāt teju katram jaunietim pēc 14 gadu vecuma ir zobakmens.

Zobakmens attīstību ietekmē dažādi faktori. Tā graujošo ietekmi paātrina dažādas slimības, piemēram, osteoporoze, diabēts, sirds un onkoloģiskās slimības. Reizēm mēdz gadīties, ka pēc tam, kad veikta profesionāla zobu higiēna, starp zobiem parādās spraugas, jo cietā aplikuma ietekmē sairis arī kauls.

Smēķētāji ir tā sabiedrības grupa, kurai būtu jāpievērš īpaša uzmanība sava mutes dobuma veselībai. Neskaitot visas citas zobu problēmas, smēķētājiem zobu aplikums sacietē ātrāk nekā citiem, jo zobiem piekļūst mazāk siekalu. Turklāt šāda kaitīgā ieraduma piekopējiem zobakmens ir cietāks, bet pēc tā noņemšanas smaganas dzīst daudz lēnāk.

Kā novērst zobakmens veidošanos?

Ja baidāties no zobakmens, par saviem “labākajiem draugiem un sabiedrotajiem” padariet zobu birstīti, pastu un zobu diegu. Ja vēlaties lietot līdzekļus, kas īpaši paredzēti zobakmens profilaksei, izvēlieties pastu ar cinka citrātu.

Mīkstā aplikuma notīrīšanai lieliski palīdz cietas barības, piemēram, burkānu un ābolu graušana. Tāpat der arī košļājamā gumija bez cukura, taču tā neiztīra zobu starpas.

Nemēģiniet noskrāpēt zobakmeni pašu spēkiem! Tādā veidā jūs tikai satraumēsit zobus un smaganas. Kvalitatīvi to spēj izdarīt tikai zobu higiēnists, kas izmanto speciālus instrumentus! Mēdz gadīties, ka visu zobakmeni nav iespējams noņemt vienas vizītes laikā, tādēļ pie speciālista jānāk atkārtoti. Nepiceišamības gadījumā apmeklē zobārstu:

http://www.adenta.lv/lv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *