Ģimenes māja – sapnis vai realitāte?

altumLielākā daļa cilvēku jau no mazotnes sapņo par nākotni, par lielu ģimeni, lielu māju, plašu dārzu, par prieku un smiekliem, kas skan visapkārt. Vairumā gadījumu arī pieaugot šī iecere nemainās. Dzirdot mazas pēdiņas tipinām, gribās tām dot pēc iespējas vairāk, ja pat ne visu uz pasaules. Tādējādi šī fantāzija par māju, kurā būs gana telpu, lai katram būtu sava, dārzs, kur zālītē noritēs aktīvas rotaļas un puķu dobē pirmās dabas iepazīšanas nodarbības, lēnītēm pārtop nepieciešamībā un realitātē.

Parasti tomēr mājokļa būvniecības vai iegādes process nav ātrs, tas ir nopietns, ilgstošs lēmums, tā ir informācijas izpēte un ievākšana, variantu meklēšana, plusu un mīnusu saskatīšana/apsvēršana. Kaut gan, protams, tā ir arī liela skaitļošana.

Lai nopirktu vai uzceltu savu māju, nepieciešami gana lieli naudas līdzekļi, kuri visticamāk maciņā atrodami nebūs. Taču izejai jābūt! Kā tad īsti rīkoties?

  1. Budžeta plānošana ir ieteicama visiem, kas vēlas izsekot savām izmaksām, noskaidrot, cik prātīgas tās bijušas, saprast, kas būtu ikdienas tēriņos jāmaina. Iespējams pielietot gan ar roku zīmētas, gan datorprogrammās veidotas, pārskatāmas izmaksu tabulas. Tajās fiksē vidējos mēneša ienākumus, regulāros izdevumus, arī savlaicīgi ietver neplānotos tēriņus, kas pēcāk aiztaupīs satraukumu un steidzīgus naudas līdzekļu meklējumus. Pēc tabulas apskates var secināt, kāda summa ir palikusi, kā to izdevīgāk izmantot. Daži cilvēki praktizē arī piezīmju blociņu un čeku sistēmu, kas, manuprāt, nav plānveidīga un lietderīga metode.
  2. Pastāv iespēja lūgt aizdevumu paziņām, draugiem un radiem, kaut arī nepieciešamā summa var būt pārāk augsta, lai tiešām saņemtu materiālo atbalstu. Mēģināt var un varbūt vajag, bet simtprocentīga palīdzība var nebūt sagaidāma.
  3. Aizdevumus var lūgt arī kreditoriem, mūsdienās to ir liels daudzums, izvēle ir neizbēgama. Mājokļa iegādei, būvei un labiekārtošanai atbilstošs visdrīzāk būs hipotekārais kredīts. Tas ir ilgtermiņa aizdevums, kas visbiežāk tiek izsniegts pret nekustamā īpašuma ķīlu. Lai iegūtu aizdevumu, jābūt regulāriem ikmēneša ienākumiem (kreditors nosaka minimumu), pozitīvai kredītvēsturei, arī atbilstošam vecumam (20 – 21 gads). Kredīta atmaksas termiņš atkarīgs no kredītņēmēja ienākumu apjoma, maksātspējas, respektīvi, cik ātri aizņēmējs būs spējīgs kredītu nosegt.
  4. Iespējams iegūt arī kredītu ar valsts atbalstu (valsts galvojumu). Šī mājokļa galvojuma atbalsta programma uzsāka savu darbību 2015.gadā. Mērķis ir palīdzēt ģimenēm, kurās ir bērni, tikt pie sava mājokļa. Tiek nodrošināta pirmā kredīta iemaksa, ja aizņēmums paredzēts tieši mājokļa izdevumu segšanai. Jau no pirmās dienas attiecīgā programma iemantojusi popularitāti, pirmā pusgada laikā apmēram 2686 ģimenes izmantojušas Finanšu institūcijas ALTUM izsniegtos galvojumus. Valsts atbalsta lielumu uz doto brīdi nosaka bērnu skaits ģimenē. Uzzini vairāk:

http://epadomi.lv/majai/saimniekosana/14092016-altum_majokla_galvojums_atbalsts_vel_papi

Jāatzīst, ka ģimenes māja tiešām ir piepildāms sapnis, ja to īsteno visā nopietnībā, kārtīgi apsverot savas iespējas!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *