Tuvojas pavasaris un vasara – Kas jāņem vērā uzturoties saulē?

sauļošanāsKad pienāk pavasaris un vasara, tad tā vien gribas doties laikā un pavadīt pēc iespējas vairāk laika izbaudot saules starus. Vēlme pastaigāties, lai izbaudīti pirmos saules starus pēc ziemas un vasarā doties uz pludmali sauļoties ir diezgan spēcīga. Tomēr mēs visi zinām, ka pavasarī un vasarā saules stari ir visspēcīgākie.

Lai arī ārā nav karsts tomēr saules ultravioletie stari ādu skar. Tieši pavasarī ādu jāsargā vēl vairāk, jo āda nav pieradusi pie saules stariem un pieaugošā saules intensitāte ietekmē ādu. Ādai ir atmiņa par katru mirkli, ko esam pavadījuši saules staros un tā uzkrājas. Katrs ādas apdegums atstāj neatgriezenisku ādas bojājumu. Sākumā varbūt šo negatīvo ietekmi nevar pamanīt, bet pavadot saules staros ilgāku laiku, var redzēt ādas apsārtumus, lobīšanos, hiperpigmentāciju, parādās paplašināti kapilāri un jaunas dzimumzīmes. Ādai piemīt savs aizsargmehānisms, taču ilgstoši uzturoties saules staros šo aizsargmehānismu var bojāt. Mēs varam redzēt tikai ārēji, ka āda ir apdegusi. Brūnais iedegums par kuru daudzi sapņo un dara visu, lai varētu to iegūt, ir ādas aizsardzība pret saules spēcīgo iedarbību. Saules ultravioletie stari ir brīvo radikāļu veidošanās šūnās, kas ir viens no galvenajiem ādas novecošanas veicinātājiem.

Jāuzmanās ir visiem, kuri atrodas saules staru ietekmē, īpaši bērniem. Kad dienas kļūst siltas bērni daudz laika pavada ārā, tomēr bērniem vēl nav pilnībā izstrādājies ādas aizsargmehānisms, bet bērni pavada ārā vairāk laika kā pieaugušie. Līdz 18 gadu vecumam bērni jau ir saņēmuši 75 % no UV starojuma dzīves devas. Ikviens saules apdegums bērnam var palielināt iespēju vēlāk rasties ādas vēzim. Dermatologi iesaka bērnus līdz 1 gada vecuma nepakļaut saules stariem un tikai otrā dzīves gada laikā nedaudz sākt pieradināt pie saules.

Nepietiek tikai visas ķermeņa neapsegtās daļas apklāt ar aizsargkrēmu, jo jāizvēlas pareizs apģērbs, kurš nelaiž cauri UV starojumu. Lai apģērbs aizsargātu ādu tam ir jābūt pietiekoši biezam un blīvam. Caurspīdīgi audumi, kas laiž cauri saules gaismu, laiž cauri arī UV starojumu. Kokvilna nelaiž cauri UV-B starojumu, kā arī var palīdzēt poliestera šķiedras. Kā arī ir iespējams iegādāties speciālus apģērbus, kuri absorbē UV starojumu.

Pirms izvēlēties sev piemērotāko aizsarglīdzekli, nepieciešams noteikt savu ādas tipu un tikai tad izvēlēties piemērotāko aizsardzības līmeni. Ja cilvēkam ir izteikti vasaras raibumi, zilas acis un sarkanīgi mati, tad šis ādas tips ātri apdeg saules staros un jau pēc 5-10 minūtēm rodas ādas apsārtums. Šim ādas tipam būtu nepieciešams aizsarglīdzeklis ar 30 līdz 50 augstu aizsardzības faktoru. Cilvēkiem ar blondiem matiem, zilām, pelēkām vai zaļām acīm ādas apsārtums veidojas pēc 10 līdz 20 minūtēm un būtu piemērots aizsargkrēms ar 15 – 30 lielu aizsardzību. Nākamais ādas tips ir cilvēki ar tumši blondiem vai brūniem matiem, ir pelēkas vai brūnas acis. Šie cilvēki iedeg saules staros pēc 20 līdz 30 minūtēm un nepieciešams 15 līdz 30 spēcīgs aizsardzības faktors. Visbeidzot cilvēki ar tumši brūniem matiem un brūnām acīm iedeg tikai pēc 40 minūtēm un der aizsardzības faktors no 8 līdz 15. Jāatceras, ka laikā no plkst. 11:00 līdz 15:00 UV starojums ir visspēcīgākais un lai varētu pārbaudīt cik tas ir spēcīgs attiecīgajā dienā var doties uz meteo.lv. To mēra skalā no 0 līdz 11 un normāls starojums ir 5.

Informācijas avots: http://aptiekas.apotheka.lv/apotheka-ieteikumi-uzturoties-saule/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *